Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaKontrole spalania za pomocą dronów
Gmina Zielonki - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Kontrole spalania za pomocą dronów

miesiąc temu

Ostatnia aktualizacja 28 listopada 2024 przez KB

Szanowni Państwo,

W trosce o zdrowie mieszkańców naszej gminy oraz ochronę środowiska informujemy, że w najbliższym czasie straż gminna wraz z pracownikami Referatu Niskiej Emisji i Odpadów, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przeprowadzi kontrole jakości powietrza z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym dronów wyposażonych w czujniki pomiarowe. Gmina Zielonki jest jedną z pierwszych gmin w pobliżu Krakowa, która do kontroli kominów używa dronów. Zapoczątkowane w 2021 roku analizy spalania są kontynuowane także w tym sezonie. Kontrolerzy dbają o to, by we wdychanym przez nas powietrzu nie znalazły się szkodliwe związki chemiczne i pyły.

 Zakres kontroli przy użyciu dronów:

  1. Analiza jakości powietrza

Dron jako urządzenie z zestawem sensorów diagnozuje, na podstawie poboru próbki dymu emitowanego z przewodu kominowego, następujące związki chemiczne towarzyszące termicznemu przekształcaniu odpadów oraz substancji zabronionych w uchwałach antysmogowych: HCl–chlorowodór, HCN, CH2O – formaldehyd, H2S VOC– lotne związki organiczne (węglowodory aromatyczne -toluen, ksylen, benzen), pył zawieszony PM1, PM2.5, PM10, NH3 – amoniak. Kontrola pozwala na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów oraz substancji zabronionych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej, biomasy roślinnej, również mokrego drewna oraz węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem.

  1. Identyfikacja nieprawidłowości

W przypadku wykrycia anomalii (np. wskazujących na spalanie odpadów), straż gminna z pracownikami Referatu Niskiej Emisji i Odpadów będzie kierować kontrolę bezpośrednio na daną posesję w celu dalszej weryfikacji. Może to obejmować:

  • Weryfikację urządzenia grzewczego zgodnie z wytycznymi Uchwały antysmogowej
  • Kontrolę stanu opału oraz weryfikację dokumentacji zakupionego opału
  • Pobranie próbek popiołu z pieca do analizy laboratoryjnej

Techniczne aspekty kontroli:

  • Pracownicy gminy, funkcjonariusze straży i operatorzy dronów są zawsze ubrani w odblaskowe kamizelki, posiadają upoważnienia wystawione przez wójta gminy i widoczne identyfikatory.
  • Wszystkie urządzenia pomiarowe zamontowane na dronach posiadają niezbędne certyfikaty. Kontrole prowadzone są wyrywkowo. Operator nadlatuje dronem nad komin i zasysa dym do komory pomiarowej. Jeśli czujniki nie wskazują przekroczenia norm, czas potrzebny na skontrolowanie jednego gospodarstwa domowego to zaledwie kilka minut. Drony nie mają możliwości nagrywana filmów bądź robienia zdjęć.
  • Precyzyjne lokalizowanie źródeł zanieczyszczeń: Dzięki nowoczesnym dronom możliwe jest szybkie i dokładne wskazanie kominów emitujących niebezpieczne substancje.
  • Działanie w czasie rzeczywistym: Czujniki na dronach analizują skład chemiczny dymu na bieżąco, co pozwala na natychmiastowe podjęcie interwencji.
  • Bezpieczeństwo i minimalna uciążliwość: Kontrole przeprowadzane dronami nie ingerują bezpośrednio w Państwa posesje, a jedynie monitorują emisję z kominów.
  • W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego składu chemicznego spalin podejmowana jest decyzja o rozpoczęciu kontroli palenisk przez strażników gminnych oraz pracowników Referatu Niskiej Emisji i Odpadów Urzędu Gminy Zielonki.

Dlaczego przeprowadzamy kontrole?

  • Dla zdrowia: Spalanie odpadów w piecach emituje do powietrza toksyczne substancje, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, powodując m.in. choroby układu oddechowego i krążenia.
  • Dla środowiska: Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego i powstawania smogu.
  • Dla przyszłości: Chcemy wspólnie zadbać o czyste powietrze i komfort życia w naszej gminie.

Pamiętajmy!!! Głównym celem użycia dronów do pomiaru jakości powietrza nie jest zwiększenie liczby mandatów, ale ochrona zdrowia mieszkańców,

Co grozi za naruszenia przepisów?

W przypadku wykrycia spalania niedozwolonych materiałów (np. plastiku, gumy, odpadów komunalnych) straż gminna może:

  • Pouczyć
  • Nałożyć mandat karny,
  • Złożyć wniosek o ukaranie do sądu,
  • Nałożyć obowiązek natychmiastowego zaprzestania nielegalnego spalania.

Straż gminna działa na podstawie upoważnienia Wójta Gminy Zielonki i ma prawo przeprowadzić kontrolę klasy i normy pieca, składowiska opału i samego paleniska. Niewpuszczenie straży gminnej i pracowników RNEiO, którzy chcą przeprowadzić kontrolę związaną z ochroną środowiska, jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grozi mandat do 500 zł ,a  w przypadku skierowania wniosku do Sądu kara może wynieść nawet 5 000 zł. W lżejszych przewinieniach stosowane jest pouczenie.

Podstawa prawna

Kontrole są realizowane zgodnie z:

  • Ustawą Prawo ochrony środowiska (art. 379),
  • Przepisami antysmogowymi obowiązującymi w województwie małopolskim,
  • Regulacjami dotyczącymi ochrony zdrowia i środowiska.

Jak możesz pomóc?

  • Stosuj wyłącznie legalne i ekologiczne paliwa, takie jak drewno, węgiel czy pellet spełniający normy jakości
  • Posiadaj urządzenie grzewcze, które spełnia normy Uchwały Antysmogowej
  • Unikaj spalania jakichkolwiek odpadów.
  • Informuj odpowiednie służby, jeśli masz podejrzenia dotyczące nielegalnego spalania odpadów w Twoim otoczeniu.

Kontakt i dodatkowe informacje

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Urzędem Gminy w Zielonkach pod numerem telefonu12 285 08 50 wew. 316, 314 / Strażą Gminną pod numerem telefonu
12 285 03 09 lub adresem e-mail [email protected]

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę! Dzięki wspólnym działaniom możemy poprawić jakość życia i zadbać o nasze zdrowie oraz środowisko.

EŚM

 

 


Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=50021

Co o tym myślisz?

0 odpowiedzi