Ostatnia aktualizacja 1 kwietnia 2025 przez TN
Na terenie naszej gminy jak co roku odbywają się akcje zbierania śmieci. W wydarzeniach zorganizowanych na terenie sołectw wzięli udział mieszkańcy, którzy często w teren wyruszyli całymi rodzinami. Dziękujemy wszystkim, którym zależy na czystości swojej okolicy. Poniżej przedstawiamy podsumowanie akcji, które już są za nami i zaproszenia na wydarzenia, które odbędą się w najbliższych dniach.
22 marca sprzątano Bibice. Worki i rękawiczki zostały umieszczone przez sołtysa gminy i radnego Tadeusza Łyska przy Domu Ludowym, na skrzyżowaniu ul. Leśnej i ul. Zagaje przy tablicy informacyjnej i obok placów zabaw na ul. Spacerowej i ul. Niezapominajek. Po zapełnieniu worki można było pozostawić w tych samych lokalizacjach.
29 marca sołtys Batowic Elżbieta Gołąb wraz z Radą Sołecką zorganizowali sprzątanie swojej miejscowości. Uczestnicy wyruszyli spod Budynku Wielofunkcyjnego, gdzie każdy otrzymał rękawiczki i worki na śmieci. Po zakończeniu akcji wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.
29 marca chętni mieszkańcy uczestniczyli w sprzątaniu Brzozówki. Zbiórka została zorganizowana przy ul. Krzemionki. Po zakończeniu sprzątania zorganizowany został grill.
Sprzątanie Przybysławic rusza w sobotę 5 kwietnia o godzinie 10.00. Uczestnicy spotkają się na parkingu obok domu sołeckiego. Jak piszą organizatorzy, będzie to doskonała okazja, aby wspólnie zadać o czystość miejscowości, ale też szansa na poznanie się i zacieśnienie więzi sąsiedzkiej. Uczestnicy powinni zaopatrzyć się w rękawiczki, resztę potrzebnych rzeczy zapewnią organizatorzy.
5 kwietnia chętni posprzątają Dziekanowice. Uczestnicy spotkają się o godz. 9.30 pod Domem Ludowym, by po krótkim przygotowaniu o 10.00 ruszyć w teren. Organizatorzy zapewniają worki na śmieci i rękawiczki. Po zakończeniu zbiórki wszyscy zaangażowani mieszkańcy są zaproszeni na spotkanie przy grillu.
W Zielonkach także 5 kwietnia Koło Gospodyń Wiejskich i Sołectwo Zielonki organizują swoją akcję sprzątania. Zestawy startowe będzie można odbierać w 4 miejscach: Na Podskalu przy sklepie, na ul. Galicyjskiej przy klubie fitness, na ul. Lawendowej przy domu sołeckim na ul. Na Piaski przy placu zabaw. Zbiorka zakończy się w parku przy ul. Za Szkołą. Dla uczestników zostanie zorganizowane ognisko z kiełbaskami, planowane jest także rozdanie nagród.
Sołectwo Bosutów-Boleń również zaplanowało swoje wydarzenie na 5 kwietnia. Punktualnie o godz. 10.00 uczestnicy spotkają się w trzech miejscach zbiórek: przy figurce, na skwerku i przy pętli.
Wszystkie grupy kończą swoje trasy na nowym placu zabaw przy pętli MPK, gdzie zorganizowany zostanie także pokaz wozu strażackiego OSP Bosutów, a po sprzątaniu ognisko z kiełbaskami i drobny poczęstunek dla dzieci przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy powinni być wyposażeni w rękawiczki, a worki na śmieci zostaną dostarczone przez organizatorów.
Także 5 kwietnia w Węgrzcach rusza akcja Czyste Węgrzce. Zbiórka zaplanowana została na godz. 9.30 przy budynku OSP Węgrzce. Uczestnicy otrzymają worki do selektywnej zbiórki odpadów i rękawice ochronne. Zaplanowano także rozdawanie jabłek i wody butelkowanej.
Wspólne sprzątanie odbędzie się też w Grębynicach, Korzkwi i Januszowicach 5 kwietnia od godz. 10.00 Do akcji włączają się także ZHP Szczep Zielony im. T. Kościuszki oraz Klub Wolontariatu “Pomagamy” działający przy ZSP w Przybysławicach. Dla każdego aktywnie sprzątającego zaplanowany został poczęstunek w bazie ZHP w Korzkwi
„Wolę Czystą Naszą Chcemy” to hasło akcji sprzątania organizowanego przez sołtysa Woli Zachariaszowskiej Artura Kwietnia Koło Gospodyń Wiejskich i OSP. Wydarzenie rozpoczyna się 5 kwietnia o godz. 16.00 na placu przy remizie OSP i przy posesji sołtysa. Zapełnione worki można będzie oddawać na placu naprzeciwko remizy.
TN
Poniżej publikujemy zdjęcia ze sprzątania Bibic i Batowic:
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51969
Ostatnia aktualizacja 1 kwietnia 2025 przez AO
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, to od 1 lipca 2025 r. możesz otrzymać:
Wybór wariantu należy do Ciebie.
Aby od 1 lipca 2025 r. otrzymywać wypłatę połączonych świadczeń, złóż wniosek do 31 lipca 2025 roku.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami. Pomocy udzielą Ci pracownicy:
Możesz także skorzystać z pomocy Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA:
Pomoc uzyskasz również poprzez kontakt z infolinią Biura Emerytalnego Służby Więziennej, tel. +48 22 640 86 00, dostępną w godzinach 8:00–15:00.
Szczegółowe informacje o warunkach łączenia wypłaty renty rodzinnej z innymi świadczeniami znajdziesz na stronach:
Do pobrania: RENTA WDOWIA, czyli łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami – ulotka (.pdf 189 KB)
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51959
Ostatnia aktualizacja 1 kwietnia 2025 przez BL
Pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp. Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież.
Objawy chorobowe:
Zalecenia:
Należy pamiętać, że wystąpienie tej szybko szerzącej się choroby powoduje zawsze ogromne straty ekonomiczne dla kraju oraz hodowców zwierząt, związane w koniecznością wybijania zakażonych stad, a także ograniczeniem obrotu i handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego.
Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu. Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia pryszczycy jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Za zwierzęta zabite w ramach zwalczania pryszczycy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51958
Ostatnia aktualizacja 31 marca 2025 przez M P
Firma Transfig informuje mieszkańców, iż w związku z prowadzonymi pracami brukarskimi, wjazd na ul. Ogrodową w Batowicach od ul. Wspólnej w miejscowości Dziekanowice będzie zamknięty dla ruchu drogowego w dniach:
od 01.04.2025 r. do 02.04.2025 r. w godzinach od 8:00 do 16:00.
Prosimy o wyjazd samochodami z posesji poza zakres prowadzonych robót przed ich rozpoczęciem.
Za utrudnienia przepraszamy.
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51949
Ostatnia aktualizacja 31 marca 2025 przez TN
Poradnik można pobrać pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/rcb/jak-postepowac-podczas-powodzi (Pdf. 2.03 mb)
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51946
Ostatnia aktualizacja 31 marca 2025 przez AO
Ministerstwo Obrony Narodowej finalizuje prace nad nowatorskim programem powszechnych, dobrowolnych szkoleń wojskowych, którego głównym celem jest zwiększenie zasobów osobowych Sił Zbrojnych RP oraz wzmacnianie odporności społeczeństwa.
Program obejmie krótkoterminowe szkolenia wojskowe oraz kursy z zakresu gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, skierowane do wszystkich obywateli Polski. Zostanie on dostosowany do różnych grup zawodowych, społecznych i wiekowych, zapewniając szeroki dostęp do wiedzy i umiejętności obronnych.
Realizacja programu będzie wymagała ścisłej współpracy wielu podmiotów. Kluczową rolę odegra Wojsko Polskie, ale równie istotne będzie zaangażowanie resortów, służb państwowych, organizacji rządowych i pozarządowych, a także samorządów terytorialnych i sektora prywatnego.
Dzięki wspólnym działaniom stworzymy kompleksowy system szkoleń, który nie tylko wzmocni potencjał obronny kraju, ale także pozwoli obywatelom zdobyć cenne umiejętności i poczucie bezpieczeństwa.
Więcej informacji wkrótce.
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51939
Ostatnia aktualizacja 26 marca 2025 przez M P
Zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 18 marca 2025 r., znak: DOOŚ-DŚII.4210.32.2017.MKR.52, w sprawie poinformowania stron o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, przed wydaniem decyzji kończącej postępowanie oraz o wyznaczeniu nowego terminu załatwienia sprawy dot. postępowania odwoławczego od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie z 4 października 2017 r., znak: OO.4210.23.2016.JP, o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: „Koncepcja programowo-przestrzenna układu komunikacyjnego w rejonie os. Piastów”.
Zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51934
Ostatnia aktualizacja 26 marca 2025 przez M P
Firma Transfig informuje mieszkańców i użytkowników o zamknięciu ulic: Wolności, częściowo ul. Wspólnej oraz ul. Długiej w miejscowości Dziekanowice w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi – prace bitumiczne.
Droga będzie całkowicie zamknięta dla ruchu drogowego w dniu: 27.03.2025 r. tj. czwartek, w godzinach od 8:00 do 18:00.
Prosimy o wyjazd samochodami z posesji poza zakres prowadzonych robót przed ich rozpoczęciem. Dojazd do posesji będzie możliwy od godz. 18:00.
Za utrudnienia przepraszamy.
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51923
Ostatnia aktualizacja 26 marca 2025 przez AO
Wiele dróg, jedno stypendium. – to hasło przewodnie Programu Stypendialnego Horyzonty, który już od 15 lat wspiera uczniów i uczennice szkół średnich w rozwoju, realizowaniu pasji oraz odpowiedzialnym i szczęśliwym wkraczaniu w dorosłe życie. Zgłaszać mogą się ósmoklasiści i ósmoklasistki z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców), którzy chcieliby rozpocząć naukę w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej. Rekrutacja trwa do 31 marca.
Dzisiejszy świat stawia wiele wyzwań przed młodymi ludźmi. Choć mają wiele możliwości, napotykają też ograniczenia, na które nie mają wpływu. Jednocześnie czują presję, by osiągać jak najlepsze wyniki. Jak znaleźć w tym równowagę? Z odpowiedzią przychodzą Fundacja EFC oraz Fundacja Rodziny Staraków. Poprzez Program Horyzonty wspieramy uczniów i uczennice w przejściu przez kolejny etap edukacji – szkołę średnią – oraz pomagamy w znalezieniu odpowiedzi na pytania: czy dam sobie radę w obcym mieście, z dala od rodziny? co jest moją mocną stroną? w jakim kierunku chcę się rozwijać? jakie studia wybrać? jak wyobrażam sobie przyszłość?
W Horyzontach wierzymy, że każda młoda osoba z aspiracjami zasługuje na szansę, by je zrealizować. Nasze wsparcie pomaga przełamać bariery – takie jak odległość od dobrych szkół czy ograniczenia finansowe – umożliwiając rozwój, który nie tylko kształtuje jednostki, ale i buduje silne, demokratyczne społeczeństwo. Stypendium Horyzonty to inwestycja w przyszłość: w edukację, potencjał intelektualny i liderów, którzy podejmą wyzwania współczesnego świata i tworzą wspólnotę opartą na zaangażowaniu obywatelskim.
Igor Czernecki, Prezes Zarządu Fundacji EFC
Stypendyści i stypendystki Horyzontów uczą się w liceach lub technikach w jednym z 8 dużych miast w całej Polsce. Mogą liczyć m.in. na:
W Horyzontach kładziemy szczególny nacisk na rozwój kompetencji społecznych. Uczestnicy Programu kształtują swoją tożsamość w zetknięciu z różnorodnością świata. Uczą się bycia empatycznymi i aktywnymi obywatelami i obywatelkami. Możliwości są różne – od organizowania projektów społecznych po pomoc młodszym koleżankom i kolegom.
Dla mnie największą wartością Horyzontów jest społeczność, dzięki której można poczuć się pewnie – w działaniach naukowych, ale też społecznych, artystycznych, sportowych. Codziennie pomagamy sobie w gronie kolegów, koordynatorów czy osób, które spotykamy na wakacjach i feriach.
Igor, stypendysta Horyzontów
Nad stypendystami i stypendystkami czuwa kompetentny zespół koordynatorów i koordynatorek, którzy wspierają ich na co dzień. W trudnych sytuacjach młodzi ludzie nigdy nie są sami, mają do dyspozycji profesjonalną pomoc psychologiczną. Program uczy współpracy, wzmacnia poczucie własnej wartości i samodzielności.
Horyzonty przede wszystkim dały mi pewność siebie. Pewność w tym, że jeśli coś sobie wymarzę, to mogę to zrobić, ale równocześnie dały mi świadomość, że niekoniecznie dokonam tego tą drogą, którą sobie na początku wybrałam. Zrozumiałam, że zmiany są ważne i potrzebne, i dzięki nim ludzie mogą się rozwijać.
Dominika, stypendystka Horyzontów
Więcej informacji o Stypendium Horyzonty oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Program Stypendialny Horyzonty.
Zapraszamy – to szansa na nową drogę dla młodzieży z całej Polski.
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51921
Ostatnia aktualizacja 26 marca 2025 przez TN
Ultra Bieganie w Ptaszkowej. Zawodniczka z gminy Zielonki nie dała szans rywalkom, zwyciężając wśród pań i zdobywając 2. miejsce w kategorii Open w górskim biegu 12-godzinnym.
„Ultra Świr” to górski bieg na pętli o długości 17 km. Uczestnicy mogli wybrać różne dystanse – od jednego okrążenia po start w jednym z biegów czasowych: 6-, 12- i 24-godzinnym. Zasady są proste: kto przebiegnie najwięcej pełnych pętli w wyznaczonym czasie, ten wygrywa. Trasa prowadzi przez leśne dukty oraz asfaltowe odcinki. Jednym z kluczowych punktów jest góra Jaworze, stanowiąca niemałe wyzwanie dla biegaczy, z uwagi na strome podejścia i techniczne zbiegi.
Zawodniczka z gminy Zielonki, Weronika Sobała wygrała rywalizację na dystansie 12 godzin, pokonując 5 pełnych pętli (17 km każda) w czasie 10 godzin i 39 minut, co daje średnie tempo 7 min 31 sek/km. Łącznie przebiegła 85 km i pokonała niemal 3300 m przewyższenia ( ekwiwalent 3 wejść na Kasprowy Wierch z Zakopanego) **, zostawiając rywalki w tyle – druga zawodniczka na mecie dotarła ponad 4 minuty po niej. To kolejny spektakularny sukces tej amatorki biegów górskich, którą pasja do ultra towarzyszy już od 10 lat. Jej poprzednie osiągnięcie to 3. miejsce w Ultra CK Maraton na dystansie 51 km, który odbył się 6 stycznia 2025 roku w Górach Świętokrzyskich.
Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy tej utalentowanej zawodniczki, która w tym roku planuje starty w kolejnych zawodach i dalszy rozwój w biegach ultra.
Wiadomość pochodzi ze strony https://zielonki.pl/?p=51893